Trochę działania i garść pomysłów

Donald Van Howten
25 lutego 2011

Każdy ruch ust, języka lub najmniejsze poruszenie palca wyzwala reakcję łańcuchową w systemie nerwowym. Takie pobudzenie ma ogromną wartość w procesie uczenia się utrzymywania szlaków neuronowych. Kiedy jednak potrzebujemy ciszy i spokoju lub zorientowaliśmy się, że znów jesteśmy w pułapce naszych myśli albo wchodzimy w nawykowe wzory takie jak palenie, ogryzanie paznokci, jedzenie zbyt dużo czy zbyt szybko, lub też powtarzają się objawy bólu związane z powtarzanym forsownym ruchem, to bardzo ważne jest, żeby ?zatrzymać się? i badać inne możliwości ruchu.

Po to, żeby opanować lub odwrócić nasze wzory możemy się posłużyć tymi samymi narzędziami, palcami i ustami, tyle, że w inny sposób; badaj inne, ?nienawykowe? ruchy, lub zaprzestań jakiegokolwiek ruchu w tym obszarze ?

Jest taka część mózgu, nazywana korą czuciową, przy pomocy której odpowiadamy na sygnały z zewnętrznego świata poprzez doznania i uczucia. Te odczucia przenoszą informacje do kory motorycznej, żeby podjąć działanie (taki niekończący się proces, żebyśmy nie interweniowali).

Cały ten proces zapętlenia pomiędzy odczuciem a działaniem jest pewnego rodzaju samo-równoważeniem: działanie stymuluje odczucie, to odczucie z kolei wyzwala potencjał dla następnego działania i cykl się toczy. Ten wzajemny proces angażuje system nerwowy, co powoduje, że zajmujemy się światem i zewnętrznym otoczeniem (jak gdybyśmy byli odseparowani od ciała). Spokój, pokój, cisza, które reprezentują nasze ?wewnętrzne środowisko? są dla nas w pewien sposób stracone w procesie akcji/reakcji. Widz polega na tym, że możemy to zmienić.

Ten człowieczek poniżej pokazuje jak byśmy wyglądali, gdyby nasze części ciała były zbudowane proporcjonalnie do obszaru jaki zajmują w korze czuciowej.

Proszę zwróćcie uwagę na duże ręce, wargi oraz język ? to wskazuje jak duży jest wpływ tych części ciała na system nerwowy?

Wszystkie części ciała mają pewien ?obszar? odzwierciedlony w korze czuciowej w zależności od wzorów rozwojowych oraz ?specjalnych potrzeb?; usta i język mają sporą sekcję ?wytrawioną? w korze czuciowej ze względu na wyrafinowane użycie tych części ciała do mówienia, jedzenia i tak dalej. Kolejnym dużym obszarem mającym odbicie w korze czuciowej są ręce.

Naszą jamę ustną i to wszystko co reprezentuje można zatrzymać przez złożenie warg razem i pozostawienie ich w tej pozycji.

Podobnie można zrobić zwijając palce do środka dłoni, zamykając je w łagodnie zaciśniętej pięści i kładąc na podołku, co uspokaja stymulację tego obszaru kory czuciowej.

Jeszcze parę słów o materii mózgu, która odnosi się do rąk, a w szczególności do palców. Za każdym razem kiedy poruszamy palcem kora czuciowa przejawia aktywność i ten element, który reprezentuje ów palec przyciąga uwagę kory czuciowej.

Mamy nie tylko możliwość zamknąć palce w dłoni i utrzymywać spokój:
specyficzne ?neuronowo-pierwiastkowe? połączenia znane w medycynie ajurwedyjskiej jako mudry ?nadają ton? tworząc wzory pierwiastkowe i dając wybór. Mudra jest ułożeniem palców i dłoni tak zaprojektowanym, żeby łączyć oraz integrować ciało, umysł i Ducha.

Mamy więc garść potencjalnych możliwości powiązanych z ruchem ręki w codziennych działaniach. Możemy wybrać idee, ton i wibracje, które chcemy utrzymywać w życiu poprzez użycie odpowiedniej pozycji rąk. Do tego można dodać ?milczące usta? i język, którym błogosławimy ciszę, co daje możliwość uspokojenia umysłu.

Tak więc wykorzystując możliwości mudry dłoni możemy zdecydować się mówić lub śpiewać Bogu, co znane jest pod nazwą mantry. Powtarzając mantrę, albo śpiewając, możemy nie tylko uspokoić własny umysł, ukoić serce jak tez wysłać wibracje w świat zewnętrzny.

Obyśmy byli w pełni świadomi naszych wyborów, odzyskując ciszę i spokój używając narzędzi zawartych w ludzkiej formie. *

(Zdaję sobie sprawę, że słownik Webstera ani gra w scrabble nie zaakceptowałyby moich neologizmów, ale mnie się podobają ?!)

Proszę zauważcie dwie różne pozycje dłoni. Pierwsza nazywa się mudrą Ganesha ? bardzo dobra dla uspokojenia umysłu. Zwróćcie uwagę na to, że wszystkie palce dotykają podstawy kciuka, który z kolei jest połączony ze środkowym palcem ognia ?

Trzymając obie ręce w takiej mudrze delikatnie kładziemy je na podołku, lub jeśli leżymy, kładziemy ręce na brzuchu ?

Druga mudra pomaga uzyskać wewnętrzne skupienie. Ustawienie palców jest ważne.

* Van używa gry słów: mindfully = świadomie, składa się z mind = umysł oraz full = pełny/mocny; podobnie jest z handfully (handful = garść, hand = ręka) oraz mouthfully (mouthful = kęs, mouth = usta). Chodzi o pełną świadomość, obejmującą również usta i ręce.

Tłumaczenie: Hanna Korolczuk