Łabędź w naszym mózgu ... Mistyczna świątynia

Donald Van Howten
12 kwietnia 2011

Wewnątrz twojego mózgu jest elegancka błoniasta struktura, określająca położenie poszczególnych części mózgu. Ta struktura jest zakotwiczona podobnie jak system zawieszenia pojazdu w drogich samochodach.

W tradycji osteopatycznej określa się to mianem błony obustronnie napiętej (w skrócie BON). BON łączy przód i tył, bok jeden z drugim, górę z dołem (to może zbyt uproszczony opis dla tego bardzo złożonego systemu, ale powinien wystarczyć na potrzeby tego artykułu).

?Dziób łabędzia? umieszczony jest mniej więcej tam, gdzie znajduje się nasze trzecie oko, znane również jako oko duszy; skrzydła łabędzia, o nazwie tentorim (namiot), rozłożone po bokach obejmują kości wewnątrz do miejsca nieco powyżej naszych uszu. Te skrzydła znajdują się nisko po obu stronach jak gdyby skromnie spoczywały na wodach życia wewnątrz czaszki, niezakłócone przez mnogość przypadkowych myśli!

?Stopy łabędzia? jak obręcze skierowane w dół, w stronę mózgu, obejmują błony kręgosłupa. Wygląda to tak jakby ów łabędź sprzęgał najcenniejsze aspekty naszego jestestwa (nie chcę przez to powiedzieć, że wszystko inne w nas jest mniej wartościowe), podtrzymując materię mózgu i dotykając Oka Duszy. Mówi się o nim, że tak się kołysze, żeby ?uderzyć w dzwon? mózgu. Jego eleganckie płaty tkanek, jego sprężystość ciała jest zajęta pompowaniem płynu mózgowo-rdzeniowego / wód duchowych, które, według pism hinduskich, przenosi Sushumna (kanał energetyczny).

Po środku zachowana jest przestrzeń pomiędzy intelektem a spontanicznością, inaczej mówiąc pomiędzy lewą i prawą półkulą mózgową. Łabędź dzieli, a jednocześnie łączy wzory myślenia, przesyłając informacje przez środek.

Mając z jednej strony strukturę płynną a z drugiej podtrzymującą, łabędź obejmuje definicję i ciągłość, utrzymując nas razem; zachowując ?wyspecjalizowane? obszary (nasz stary gadzi mózg, pamięć, odpowiedzialność), tak wiele funkcji w objęciach jego skrzydeł. Mocne linie wskazujące na siłę, a jednocześnie delikatność piór tworzą porządek: jeden płynny oddech na raz, i dalej w głąb może nas wysłać tam, skąd wyrasta nasza wartość.

W wielu duchowych tradycjach Łabędź jest symbolem duchowości (mój nauczyciel Yogananda używa łabędzia jako logo swojej organizacji; ja sądzę, że przedstawia on ideę bycia w świecie, spoczywania na nim, a zarazem nie ulegania pokusie, żeby poddawać się jego ?urokom?).
Łabędź w naszej czaszce ma też inne, głębsze znaczenie, może reprezentować mistyczną świątynię (zwróć uwagę na kształt).

W wielu tradycjach uzdrawiania kość krzyżowa nosi miano Świętej Kości, łabędzia można by określić Świętą Błoną. Zakładam, że w ludzkiej formie jest wiele świętych kształtów; jednym z podstawowych założeń metody Odcisków Życia (Life Impressions) jest rozpoznanie, że mamy do czynienia ze świątynią w każdej komórce, kości czy tkance.

Możliwe, że zastanowienie się nad łabędziem w naszej głowie może zainspirować taką introspekcję. Odnotuj ten obraz łabędzia, poczuj jego delikatne falowanie na wodach życia.

Następnym razem, kiedy zdarzy ci się skłonić się naturze, świątyni, Boskości zawartej drugiej osobie, miejscu, znaczącym obiekcie, być może poczujesz tego delikatnego wewnętrznego łabędzia, tak czystego, białego; możliwe, że wśród twoich mrocznych myśli, będzie kłaniał się z tobą.

Namaste (kłaniam się boskości w tobie)

Tłumaczenie: Hanna Korolczuk